Соляна кімната

Історія виникнення. Від спелеотерапії до галотерапії (соляна кімната)

 

 

Метод лікування шляхом довготривалого перебування в мікрокліматі печер або ж соляних копалень  відомий вже більше 2500 років, завдяки виявленим соляним термам на Сицилії. Спелеотерапія ж як метод лікування  йде углиб століть, наприклад в стародавніх епосах Індії описується, як воїни відновлювали свої сили в оточенні підземних соляних гротів.

На європейському континенті, Польща - країна, яка вперше почала застосовувати  „соляне" лікування (спелеотерапія).  Уже в  середині ХІХ столітті промисловий терапевт Ф. Бочковський зробив відкриття. Він помітив, що з шахтарів, які працюють в соляній шахті  „Величко" біля Кракова зовсім немає хворих на астму.Тут же, з часом було закладено вперше в Європі „легеневу солелікарню".

Уже в  1960 році Країну відвідали науковці та чиновники із Закарпаття. Що призвело до відкриття у 1968 році в соляній шахті № 8 сел. Солотвино лікувального відділення із  застосовуванням спелеотерапії.

Ефект був колосальним!  Після підтвердження позитивних результатів в селі Солотвино будуюсь окрему лікарню. Будівництво завершено в 1980 році. на чолі з відомим лікарем  ученим, доктором медичних наук, професором Михайлом Торохтіним. Наукові дослідження Михайла Торохтіна призводять до того,  що спелеотерапія, з часом,  виділяється в новий фізіотерапевтичний напрямок.

Природний мікроклімат соляних шахт дозволяє ефективно проводити лікування хворих  застосовуючи такий метод, як спелеотерапія.

До характерних властивостей кліматичного середовища солотвинських шахтможна віднести: за температури повітря 23-24 градуси Цельсія досить низька відносна вологість - 30 - 40 об.%;  іонізація повітря - 9000 - 10000 негативних частинок в кубічному сантиметрі повітря;  відсутність патогенних мікроорганізмів та алергенів.  Присутній  аерозоль NaChl  з дисперсністю аерозольних частинок 3 - 5 мікрон; концентрація активної речовини  становить 2 - 5 мг/м куб.-повітря;

Дослідження показали, що основним лікувальним фактором, є найдрібніші частинки кам'яної солі в повітрі – тобто, аерозоль солі.

Пошук шляхів до відтворення штучного лікувального мікросередовища соляних печер призводить до того, що у же через 5 років після відкриття першого відділення де застосовувалася солетерапія  будується, одна з  перших в світі,  галокамера (соляна кімната),  з аналогічним мікрокліматом підземного відділення лікарні в с. Солотвино. Дослідження підтвердили, що штучно модульоване середовище є аналогічне  природному, що дало можливість розповсюдити і широко впровадити такий метод лікування, як галотерапія, впровадження якого не залежало від пори року, погодних,  кліматичних та інших факторів навколишнього середовища .